Drop into Poland

„Drop into Poland” to międzynarodowy obóz skierowany do skautów z całego Świata. Jest on organizowany przez Hufiec  „Orłów” Garwolin, a odbywa się w Polewiczu, czyli na stanicy harcerskiej.

Po raz pierwszy obóz ten miał miejsce w 1995 roku, a gośćmi wtedy byli harcerze m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kazachstanu i Szwecji. W 2008 r.  „Drop into Poland” był oparty na założeniach trzech organizacji międzynarodowych: UNESCO, WWF, WHO i zgromadził harcerzy z Polski oraz z Wielkiej Brytanii i USA. Na obozie propagowany był zdrowy styl życia, kształtowanie zachowań ekologicznych i przybliżenie odchodzących w zapomnienie zawodów. Kolejny obóz miał miejsce w 2012 r. i przebiegał pod hasłem „Quinta Essentia”, czyli piąty żywioł, którym jest duch braterstwa.  Łączy się on czterema podstawowymi żywiołami: wodą, ogniem, ziemią i powietrzem tworzącymi wszechświat. Podczas tej edycji obozu „Drop into Poland” do Polewicza zjechali się skauci z Wielkiej Brytanii, Serbii, Rosji i Niemiec.

Ostatnia edycja „Drop into Poland” pod hasłem „Give me five” odbyła się w 2016 roku. Tym razem do Polewicza przybyli skauci angielscy, więc harcerze z Polski mogli szlifować swoje umiejętności mówienia w języku angielskim. Od 26 lipca do 4 sierpnia razem bawili się, uczyli od siebie nawzajem nowych gier, poznawali obyczaje narodowe i nawiązywali przyjaźnie. Wspólnie zwiedzali Lublin i Warszawę, ale także bliższą okolicę – pieszo i na rowerze. Skauting polega na niesieniu pomocy bliźnim, dlatego uczestnicy obozu działali na rzecz społeczności lokalnych. Każdy dzień  na obozie miał inny charakter i inną myśl przewodnią. Raz dominowały zajęcia sportowe, innym razem kulinarne lub artystyczne. Nie zabrakło oczywiście wieczornych ognisk przy gitarze.

Obóz „Drop into Poland” z pewnością zintegrował nie tylko harcerzy z Polski z angielskimi skautami, ale także zaowocował nowymi przyjaźniami między członkami drużyn Hufca „Orłów”. Najbliższa edycja, już VI, planowana jest na 2020 r.